Březost a porod feny

Březost feny trvá průměrně 62 dní, štěňátka se však mohou narodit v toleranci mezi 58. až 67. dnem. Při opakovaném krytí je však potřeba přidat příslušný počet dnů. Po nakrytí by feny měla mít několik dní klid. V první polovině březosti by však měla mít režim i zátěž, na jakou byla navyknutá ještě před nakrytím, to znamená dostatečný pohyb, stejnou výživu, dobré ustájení a v neposlední řadě i dobré vztahy se svým majitelem.

Ze začátku březosti může feny své chování změnit. Může být více spavá, pohodlnější, mazlivější a většinou má větší chuť k jídlu. U některých fen se naopak v určité fázi březosti projevuje nechutenství.

V polovině březosti lze již plody v dutině břišní nahmatat, toto vyšetření by však měl provádět veterinární lékař. Spolehlivější metodou potvrzení březosti je však vyšetření ultrazvukem.

Ve druhé polovině březosti  je nutná zvýšená péče o fenu. Je třeba přizpůsobit jejímu stavu a požadavkům stravu, snížit a později přerušit její fyzické aktivity a pracovní vytížení, sledovat její chování. Břicho feny se v tomto období výrazně zvětšuje, zvláště ve slabinách. Asi 14 dní před koncem březosti lze u feny pozorovat přípravu k porodu. Mléčné žlázy se zvětšují, zvětšuje se vulva. Fena vyhledává klidná místa, více pije a častěji močí. V tomto období je třeba nachystat místo k porodu. Ideálním místem k porodu je dřevěná bedna, umístěná na klidném místě.

Na pobyt v porodním boxu fenu navykáme postupně již před porodem. Několik dní před porodem fenka značně omezí svou fyzickou aktivitu, přijímá málo potravy a projevuje se u ní nervozita.

V tomto období se také snaží vytvořit si vhodné místo k porodu, proto bychom ho již měli mít připraveno. Do bedny dáme starou deku nebo nějaké větší kusy látek, které může trhat nebo si v nich pelíšek vyhrabávat.

12 – 24 hodin před porodem dochází k poklesu tělesné teploty na 36,6 – 37,5 stupňů Celsia. Ovšem, každá fena je „osobnost“ a známky nadcházejícího porodu se mohou různit.

Vývoj zárodku a plodu

Od 23. dne se u zárodku začínají vyvýjet játra, čelisti,

oči a nos (čenich),

25. den se již začínají objevovat obratle, zuby a končetiny,

30. den probíhá osifikace lebky a čelistí,

33. den začínají růst prsty a osifikují končetiny

POZOR!

Do 35. dne dáváme velký pozor na zásahy do organismy matky.

Vše má vliv na zárodky. Doporučuje se neočkovat, neodčervovat

a „neodblešovat“. Fena je velice citlivá na jakékoli změny, takže

neměníme denní režim, venčení, typ krmení, pelíšek ani chování

vlastní.

Případné nutné a neodkladné zákroky si raději pečlivě

zaznamenáme. V tomto dni se může vážně poškodit vývin některého

z orgánů,

Do 35. dne je navíc děloha schopna zárodek absorbovat – pohltit,

40. den již se mluví o plodu, probíhá osifikace obratlů a prstů,

zavírání očí,

Po 40. dnu březosti zabírá děloha 2/3 břišní dutiny,

doporučuje se krmit  3 – 5x denně v menších dávkách,

45. den se osifikuje pánev a začíná narůstat srst,

50. den má tělo již zformovaný tvar a

55. dne kalcifikují (zvápnění = ukládání solí vápníku do tkání) zuby,

60. den dorůstá srst na nose, končetinách, ocásku a břiše.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření je nejpřesnější a nejčastější používaná metoda stanovení březosti. Vyšetření se provádí mezi 26. – 30. dnem gravidity, kdy embrya se zobrazují jako bílé struktury na černém pozadí embryonálního váčku.

Příprava k porodu

Vlastnímu porodu předchází fáze přípravy k porodu. Příznakem porodu jsou propadlé břišní stěny nad slabinou, vulva zduří a oplošťuje se partie mezi sedacími hrboly, zčervená sliznice vchodu do pochvy, přechodně se objeví průhledný hlenovitý výtok, fena je neklidná, snaží se o olizování vulvy, zduřuje vemeno (na pohmat teplé a načervenalé) a struky, fena zalézá na porodní místo (bouda, porodní bedna či box, nebo další temná klidná místa vhodná k porodu).

Dalším příznakem je snížené, a nebo zcela omezené množství přijatého krmiva 12 až 24 hodin před porodem.

Poslední příznaky fáze přípravy k porodu jsou první slabé bolesti, fena se často otáčí k břichu, vstává a lehá si, občas hrabe končetinou, často močí a zrychleně dýchá. Příprava k porodu trvá obecně asi 1 – 2 hodiny, u některých citlivějších fenek až 10 hodin. Čím citlivější fena, tím ranější a intenzivnější příznaky lze zpozorovat.

 Porod

I když je fena březí cca 63 dnů, většina fen rodí dříve nebo později. Do cca 57. dne po nakrytí mluvíme o potratu (abortu). Narozené plody nebývají ve většině životaschopné a uhynou. Od 58. dne gravidity lze již narozená štěňata se zvýšenou péčí odchovat. Opačný extrém je přenášení plodů. Jako absolutní hranici lze považovat 69. den březosti. Poté je již nutno fenu důkladně prohlédnout v ordinaci a porod uměle vyvolat nebo provést císařský řez. Doba gravidity se počítá obvykle od prvního data nakrytí. Doporučuji odpočítávat nikoliv na týdny, ale pěkně postupně, prstem v kalendáři, aby nedošlo k chybě.

Fena při říji uvolňuje několik oplození schopných vajíček, které čekají na sperma otce. Fena může mít ve vejcovodu a děloze vajíčka oplozená v různém čase, např. s odstupem několika desítek hodin při opakovaném překrytí nebo štěňata nejen různého stáří, ale i od různých otců, pakliže třeba utekla a noc strávila v objetí psího osazenstva celé vesnice. Pro značnou časovou variabilitu možného splynutí spermie a vajíčka se doba březosti obvykle počítá od prvního známého spojení feny se psem.

Zhruba 85% porodů probíhá bez jakýchkoliv komplikací v domácím prostředí, zhruba dalších 10% je porodů tzv.asistovaných , to znamená, že vyžadují přítomnost a pomoc veterinárního lékaře a zbývající porody jsou tak komplikované, že je nutné fenu zavést na operační sál. Komplikace se řeší buď císařským porodem nebo jiným odborným zásahem. To jak porod bude probíhat záleží na stáří feny, její kondici, typu feny a podobně.