Cestování do zahraničí se psem

Pro cestování po zemích Evropské unie není žádných zvláštních překážek – stačí tzv. pas pro malá zvířata, který majitelé psů musí mít při sobě. Vystavují ho schválení soukromí veterinární lékaři.Podmínkou vydání pasu je označení zvířete – musí být tetováno (čitelně), nejlepší způsob je očipování pejska elektronickým čipem, což provádí soukromí veterinární lékaři. Dále zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině v souladu s naším veterinárním zákonem, tudíž i s legislativou Evropské unie.
U některých pojišťoven je možné na cestu do zahraničí pojistit i svého psa pro případ úrazu nebo onemocnění. Nabídka pojištění tohoto typu je bohužel zatím malá.
Pojistit si můžete i škodu, kterou by váš psí miláček mohl způsobit. Většina pojišťoven případné škody způsobené psem kryje z pojištění odpovědnosti klienta sjednaného k jeho cestovnímu pojištění. Před cestou se tedy informujte u své pojišťovny.
Přepravu domácích zvířat v osobních automobilech v Itálii upravuje bod 6 čl. 169 Silničního řádu, a to následovně. Při cestování s jedním zvířetem je třeba zajistit, aby žádným způsobem neomezovalo řidiče vozidla – konkrétní způsob zákon nestanoví. Přeprava dvou a více zvířat je možná pouze v přepravkách/klecích nebo v zavazadlovém prostoru auta odděleném mříží (nebo jiným rovnocenným způsobem).
V Dánsku platí od roku 2010 nový zákon o držení psů, který zakazuje 13 plemen a jejich kříženců. Je zakázán i vstup těchto plemen na území Dánska: pitbul, tosa inu,americký stafordšírský teriér, brazilská fila, argentinská doga, americký buldog, boerboel, kangal, středoasijský pastevecký pes, kavkazský pastevecký pes, jihoruský ovčák, tornjak, šarplaninský pastevecký pes.
V Dánsku platí povinnost mít psa na vždy vodítku. Zvláštní výjimku tvoří pohyb psů na plážích, tam platí povinnost mít je na vodítku v době od 1. dubna do 30. září, zbytek roku mohou být na pláži na volno. Naproti tomu v lesích platí povinnost mít psa na vodítku celoročně.

Co sbalit zvířeti na cestu

Zvažte v množství potřebném na celou cestu nákup krmiva, které vaše zvíře preferuje. V zahraničí s jeho sháněním můžete mít problém. A na jiné krmivo si zvíře pokaždé nějaký čas zvyká, což může přinést nečekané komplikace, případně i nežádoucí zdravotní problémy.

Na vlastní cestu je dobré se vypravit v chladnějším počasí, nejlépe brzy ráno nebo navečer. Vždy s sebou musíte mít vodu, ideálně i oblíbenou psí hračku a deku. V horku je možné chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. Případně existují speciální oblečky na léto, které se dají koupit ve zverimexu. Nedovolte psovi chladit se vykláněním hlavy z okna za jizdy , mimo jiné mu hrozí zánět spojivek.

Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit. Nikdy nenechávejte zvířata v uzavřeném autě za slunečného dne. Teplota v autě velmi rychle stoupne na úroveň, která může způsobit úžeh, nebo dokonce i smrt.

Kočka se vždy vozí v přepravce. Pokud ale není zvyklá na vodítko, tak se s kočkou na mnohahodinové cesty ani nevydávejte. I kočka se potřebuje občas protáhnout.

V případě jakéhokoliv zdravotního problému, se kterým si neporadíte sami, vyhledejte místního veterináře. Pokud je komplikace chronického původu, je vhodné kontaktovat vašeho veterináře, který bude umět zahraničnímu kolegovi nejlépe poradit.