Smutná zpráva

Dorazila k nám smutná zpráva. Dne 6. 2. 2024 nás opustila chovatelka, kynoložka, ale především dobrá kamarádka, součást našich rodin, nejen těch psích, Petra Melničáková, majitelka chovatelské stanice malých münsterlandských ohařů „z Jesence“. Vzpomínáme!

 

 

Jak si vedli DO z ČR na zkouškách v Německu

Následující článek se týká pouze „dlouhánů“ z českých chovatelských stanic, kteří byli předvedeni v roce 2023 na zkouškách v Německu. Chovné zkoušky VJP (ZV) a HZP (PZ) se posuzují podle dvanáctistupňové škály – tato stupnice umožňuje přesnější posuzování prací psů v jednotlivých disciplínách. Zkouška VGP (VZ) se hodnotí čtyřstupňovou škálou. U dlouhánů se posuzuje vždy podle normálního zkušebního řádu, tzv. Schorlemer HZP nebo IVGP (Mezinárodní VZ) jsou tudíž standardní zkoušky a nedochází u nich k žádnému zpřísnění zkušebního řádu. Schorlemer HZP jsou celostátní HZP s mezinárodní účastí, startují na nich budoucí chovní psi a feny z celého Německa, často také psi z Rakouska a v tomto roce zde byla i fena z České republiky Life z Budišovské doliny, která obsadila se 187 body výborné 7. místo.
Celkově bylo v roce 2023 na německých zkouškách předvedeno 9 psů ze třech českých chovatelských stanic, a to na 4 typech zkoušek. Dva psi byli předvedeni českými chovateli a majiteli a sedm psů těmi německými. Oba dva čeští vůdci si velmi dobře vedli jak na VJP, tak na HZP. Life z Budišovské doliny jsem bohužel na zkouškách osobně neviděl, její výsledky však potvrzují kvalitu výcviku. Almu Jestřábí stopa jsem měl možnost na obou zkouškách pozorovat a byl jsem nadšen z vývoje, jaký udělala mezi VJP a HZP, na nichž předvedla výborný výkon s výsledkem 188 bodů.
Dva odchovánci Chora a Chuck z Horákova dvora absolvovali VGP bez ztráty jediného bodu a stali se tak v obou případech vítězi zkoušek. Chora předvedla vynikající výkony ve všech disciplínách, a dokonce dvakrát obdržela nejvyšší ohodnocení 4H. Chuck absolvoval v první ceně rovněž 20 a 40 hodinové barvářské zkoušky.

Jak je vidět, ani čeští odchovánci se v zemi původu plemene neztratí.

 

Zdeněk Burian

Speciální výstava Humpolec – výsledky

V sobotu 30. září 2023 se v Humpolci konala Speciální klubová výstava, na kterou bylo přihlášeno 65 psů (36 MMO, 22 DO a 7 VMO). Malé münsterlandské ohaře posuzovala paní Jana Šmídová, německé ohaře dlouhosrsté a velké münsterlandské ohaře hodnotila paní Ing. Lenka Fialová.

Nejlepším MMO se stal Baltazar Svatoborský revír – V1, CAC, VSV, BOB pana Jana Císaře, tituly V1, CAC, VSV BOS si odnesla Jenny Ulja-Morava pana Aloise Kotulana. Mezi mladými zvítězila Gara z Florianova dvora – V1, CAJC – pana Ing. Jaroslava Hlaváčka.

U velkých münsterlandských ohařů si jediný udělený titul odnesl Bucky z Brumovského údolí paní MVDr. Martiny Šťovíčkové – V1, CAC, VSV, BOB.

Nejkrásnějším DO a zároveň nejkrásnějším psem výstavy byl zvolen Janko z Budišovské doliny pana Jana Poláška – V1, CAC, VSV, BOB, BIS a za nejlepší fenu DO byla označena Lena z Budišovské doliny paní Silvie Rolincové – V1, CAC, VSV, BOS.

Všem srdečně gratulujeme!

Katalog se známkami naleznete ZDE.

 

 

53. Schorlemer Herbszuchtprüfung – Mezinárodní soutěž DO Německo

Ve dnech 30.9. – 3. 10. 2023 se v Německu konala 53. Schorlemer Herbszuchtprüfung – Mezinárodní soutěž DO, které se mohou zúčastnit pouze psi splňující poměrně přísné požadavky (kvalitní exteriér, zdravotní testy a výkon včetně prokázání ostrosti a hlasitosti a slídění za živou kachnou).

Českou republiku vyrazily na tuto soutěž reprezentovat fena Life z Budišovské doliny s vůdkyní Lucií Doležalovou. V silné konkurenci 36 nejlepších psů z dalších 6 zemí se umístily na 7. místě se 187 body, ostrostí a hlasitostí na viděnou. Na výstavě, která je součástí této soutěže, byla nejlepší mladou fenou s hodnocením sg/sg/sg. 

Přehled výsledků naleznete ZDE.

Srdečně gratulujeme!

 

Zkoušky z vodní práce Bušovice – výsledky

V sobotu 23. září proběhly v Bušovicích, OMS Rokycany, klubové zkoušky z vodní práce. Přihlášeno bylo 10 psů, předvedeno 9 – tři malí münsterlandští ohaři, dva MOK a po jednom ze zástupců plemen NDO, EB, NKO a VOK. Funkce rozhodčích se ujali pánové Karel Petrmichl, Petr Buba, Jaroslav Šíma a Petr Matuška. Pět psů obstálo v první ceně, tři ve druhé a jeden neobstál.

Plný počet bodů a první místo získala fena NDO Fanny Berrmont, kterou předvedla Hana Bártová. Druhé místo obsadil pes MMO Cesar z Varů Karlových – I. cena, 94 bodů, vůdce Michal Mašát. Třetí byla fena MMO Akira z Klabavského revíru – I. cena, 92 bodů, vůdkyně JUDr. Petra Weiglová.

Všem srdečně gratulujeme!

Celkové výsledky naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Klubové podzimní zkoušky CACT – výsledky

V sobotu 23. září uspořádal KDO ve spolupráci s OMS Vyškov, HS Královopolské Vážany v honitbách Sivice – Pozořice a Viničné Šumice – Kovalovice Klubové podzimní zkoušky CACT. Přihlášeno bylo šest psů, dostavilo se pět – dva malí münsterlandští ohaři, dva velcí münsterlandští ohaři a jeden německý ohař dlouhosrstý. Předváděnou práci posuzovala dvojice rozhodčích paní Mgr. Stanislava Kachlíková a pan Josef Toman. Tři psi ukončili zkoušky v první ceně, jeden ve druhé a jeden odstoupil.

Opravdu krásnou práci převedl a zcela zaslouženě se vítězem stal pes MMO Cvik od Smilovského rybníka. Se svým vůdcem Václavem Kučerou si odnesli hodnocení I. cena, 295 bodů a titul CACT. 

Na druhém místě skončil pes VMO Brim Honor Girmi, vůdkyně Kateřina Svobodová – I. cena, 295 bodů, CACT a třetí příčku obsadila fena MMO Florka z Florianova dvora, vůdce Josef Buchal – I. cena, 292 bodů.

Všem srdečně gratulujeme!

Celkové výsledky naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Výsledky MVZ DO CACIT a MVZ CACIT DO, VMO, MMO 2023

O víkendu 15. – 17. září 2023 se konaly Mezinárodní všestranné zkoušky DO – CACIT a Klubová soutěž MVZ CACIT – DO, VMO, MMO, ostatní plemena.

Na MVZ DO bylo předvedeno 12 psů, z nichž dva dokončili zkoušky v první ceně, dva psi skončili v ceně druhé, pět psů ve třetí a tři neobstáli. Vítězem se stal pes DO Ares vom Franzensberg, vůdce Thomas Dahlmann – I. cena, 483 bodů. Na druhém místě byl Gary z Horákova dvora, vůdce Jiří Drahokoupil –  I. cena, 467 bodů. Třetí místo obsadil Bak z Lesa Ouliště, vůdce Václav Hejna – II. cena, 480 bodů.

Na Klubové soutěži MVZ CACIT bylo předvedeno 13 psů – 4 MOK, 3 MMO, 2 VMO, 2 DO, 1 SHO a 1 KO, z nichž sedm psů neobstálo, 4 skončili ve třetí ceně, jeden ve druhé a jeden v první ceně. Vítězem se stal pes MOK Anakin Cabama Crazy Hunter, vůdce Jakub Vocloň – 455 bodů, I. cena. I na druhém místě byl MOK, tentokráte fena Born For Evastreko, vůdkyně Eva Nováková – 450 bodů, II. cena. Nejlepším z plemen KDO byl na třetím místě pes MMO Aron Bílý revír, vůdce Zdeněk Chyba – 450 bodů, III. cena.

Všem srdečně gratulujeme!

Celkové výsledky naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Čeští DO na rakouských zkouškách chovnosti

Český klub reprezentovala na rakouských zkouškách chovnosti – Feld & Wasserprüfung fena DO Life z Budišovské doliny, která na F&W (polní a vodní práce) obsadila 3. místo, 296 bodů (+ hlasitost na viděnou).

Z celkového počtu 26 psů dokončilo oba testy 21 psů, 2 psi nedokončili žádný z testů a ostatní pouze jednu část. Tyto zkoušky obsahují veškeré polní i vodní disciplíny, které známe z České republiky, ale také disciplíny jako je šoulačka, slídění za živou kachnou a nebo chování psa při vodních disciplínách a odolnost psa proti střelbě přes něj do vody.

Life nebyla jediným zástupcem české krve. Jako další se velice úspěšně představili potomci Chuligána z Budišovské doliny – pes Arthur vom Kammerhof (2. místo, 299 bodů, 4H ustalování zvěře), fena Amy vom Kammerhof (7. místo, 288 bodů) a pes Alpha vom Kammerhof (14. místo, 266 bodů), dále Lando z Budišovské doliny (9. místo, 284 bodů + nejlepší práce na vodě – jako jediný ze zúčastněných psů plný počet bodů), Quidi z Ka-mir Bohemia (12. místo, 277 bodů) a Questa z Ka-mir Bohemia – 274 bodů.

Zkoušky provázela perfektní uvolněná atmosféra, ale také velmi vysoké teploty, které byly pro dlouhány náročné. Terény byly plné drobné zvěře pernaté i srstnaté a všichni psi mohli ukázat své kvality jak po stránce vrozených vlastností tak i výcviku.

Všem moc gratulujeme k super výkonu a Dlouhosrstým zdar!

Lucie Doležalová

Blahopřání

V těchto krásných dnech oslavuje MVDr. Miroslav Kalich svoje 70. narozeniny.

Je dlouholetým členem výboru KDO ve funkci výcvikáře a poradce chovu německých dlouhosrstých ohařů. Z jeho chovatelské stanice z Ka-Mir Bohemia pochází mnoho špičkových reprezentantů, jak po exteriérové, tak výkonostní stránce. Je velice žádaným a respektovaným mezinárodním rozhodčím výkonu i exteriéru všech plemen ohařů a jezevčíků. V osobním životě je hlavou nádherné rodiny a pracovně stále vykonává tzv. smíšenou veterinární praxi s těžištěm činnosti u velkých zvířat, což je stále vzácnější druh veterináře.

Do dalších aktivně prožitých let přejí vše nejlepší přátelé z KDO.

Klubové Podzimní zkoušky Štěkeň

V sobotu 26. srpna 2023 uspořádal náš klub a OMS Strakonice Klubové Podzimní zkoušky, na které bylo přihlášeno 12 psů. Vůdkyně a vůdci zde předvedli 6 MMO, 2 DO, 1 VMO a dále 2 MOK a 1 NKO. Pět psů dokončilo zkoušky v I. ceně, jeden ve II. ceně, tři v ceně III., dva neuspěli a jeden vůdce odstoupil.

Vítězem zkoušek se stal pes malý münsterlandský ohař Alan ze Slaměného údolí, jehož vůdcem byl Lukáš Širer. Získali I. cenu a 289 bodů. V těsném závěsu se v I. ceně s 288 body umístila na druhém místě fena MMO Akira z Klabavského revíru, kterou vedla JUDr. Petra Weiglová. Třetí místo obsadila fena NKO Bona z Leisnerova dvora s vůdcem Václavem Slaninou (I. cena, 273 bodů).

Všem srdečně gratulujeme!

Celkové výsledky naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Memoriál Vladimíra Lišky – LZ +BZ

O víkendu 19. – 20. srpna se v Bušovicích konal 2. ročník Memoriálu Vladimíra Lišky – Lesní a Barvářské zkoušky. Na LZ bylo předvedeno osm psů (2 DO, 2 MMO, 1 VMO a 3 NKO), z nichž tři obstáli v I. ceně, tři ve II. ceně a dva neobstáli. Na BZ startovalo šest psů (1 DO, 1 VMO a 4 NKO) a všichni obstáli – tři v I. ceně, jeden ve II. ceně a dva ve III. ceně.

Vítězem memoriálu se stal pes německý ohař dlouhosrstý Jim z Dorytky, který s vůdcem Martinem Skamene získal na Lesních zkouškách I. cenu a 233 bodů a na Barvářských zkouškách I. cenu a 102 bodů. Druhé místo obsadil NKO Cracken Nord Bohemia Sheram s vůdkyní Evou Kudláčkovou (LZ – I. cena, 220 bodů a BZ – I. cena, 94 bodů). Na třetím místě se umístil pes velký münsterlandský ohař Adam od Hracholuské přehrady, kterého vedl Radek Tomášek (LZ – II. cena, 213 bodů, BZ – III. cena, 72 bodů).

Všem srdečně gratulujeme!

Výsledky MVL najdete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu. 

Další informace včetně mnoha krásných fotografií na Facebookové stránce 2. Memoriál Vladimíra Lišky.

Prodloužení uzávěrky přihlášek na MVZ

Stále je možné se hlásit na CACIT Klubovou soutěž – Mezinárodní všestranné zkoušky a Mezinárodní všestranné zkoušky DO. Jsou ještě volná místa.

Přihlášky posílejte na adresu výcvikáře KDO: Jaroslav Šíma, V Rybníčkách 595, 342 01 Sušice, tel.: +420 605 127 664, e-mail: sima.kdo@seznam.cz

Bližší informace, přihlášky a propozice naleznete v sekci Klubové zkoušky z výkonu.

Memoriál Karla Kiewega – výsledky

Ve dnech 16. – 17. července 2023 se konal 10. ročník Memoriálu Karla Kiewega – Lesní zkoušky a Zkoušky z vodní práce. Celkově bylo předvedeno 11 psů, z nichž 10 se účastnilo LZ i VP, jeden pouze VP. Plemena KDO tvořila polovinu startovního pole memoriálu (2 DO, 2 VMO a 1 MMO). Lesní zkoušky dokončili v první ceně dva psi, ve druhé čtyři, ve třetí jeden a tři psi neobstáli. Na zkouškách z vodní práce obstáli všichni – 6 psů v první ceně a 5 ve druhé. 

Nejlepší z našich plemen byl a celkově na třetím místě MKK se umístil pes DO Bak z Lesa Ouliště s vůdcem Václavem Hejnou – LZ II. cena, 216 bodů a VP I. cena, 100 bodů.

Všem účastníkům gratulujeme!

Celkové výsledky MKK, souhrn výsledků LZ i VP stejně jako tabulky jednotlivých psů z LZ i VP a odkaz na fotogalerii naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.