Jak si vedli DO z ČR na zkouškách v Německu

Následující článek se týká pouze „dlouhánů“ z českých chovatelských stanic, kteří byli předvedeni v roce 2023 na zkouškách v Německu. Chovné zkoušky VJP (ZV) a HZP (PZ) se posuzují podle dvanáctistupňové škály – tato stupnice umožňuje přesnější posuzování prací psů v jednotlivých disciplínách. Zkouška VGP (VZ) se hodnotí čtyřstupňovou škálou. U dlouhánů se posuzuje vždy podle normálního zkušebního řádu, tzv. Schorlemer HZP nebo IVGP (Mezinárodní VZ) jsou tudíž standardní zkoušky a nedochází u nich k žádnému zpřísnění zkušebního řádu. Schorlemer HZP jsou celostátní HZP s mezinárodní účastí, startují na nich budoucí chovní psi a feny z celého Německa, často také psi z Rakouska a v tomto roce zde byla i fena z České republiky Life z Budišovské doliny, která obsadila se 187 body výborné 7. místo.
Celkově bylo v roce 2023 na německých zkouškách předvedeno 9 psů ze třech českých chovatelských stanic, a to na 4 typech zkoušek. Dva psi byli předvedeni českými chovateli a majiteli a sedm psů těmi německými. Oba dva čeští vůdci si velmi dobře vedli jak na VJP, tak na HZP. Life z Budišovské doliny jsem bohužel na zkouškách osobně neviděl, její výsledky však potvrzují kvalitu výcviku. Almu Jestřábí stopa jsem měl možnost na obou zkouškách pozorovat a byl jsem nadšen z vývoje, jaký udělala mezi VJP a HZP, na nichž předvedla výborný výkon s výsledkem 188 bodů.
Dva odchovánci Chora a Chuck z Horákova dvora absolvovali VGP bez ztráty jediného bodu a stali se tak v obou případech vítězi zkoušek. Chora předvedla vynikající výkony ve všech disciplínách, a dokonce dvakrát obdržela nejvyšší ohodnocení 4H. Chuck absolvoval v první ceně rovněž 20 a 40 hodinové barvářské zkoušky.

Jak je vidět, ani čeští odchovánci se v zemi původu plemene neztratí.

 

Zdeněk Burian

Speciální výstava Humpolec – výsledky

V sobotu 30. září 2023 se v Humpolci konala Speciální klubová výstava, na kterou bylo přihlášeno 65 psů (36 MMO, 22 DO a 7 VMO). Malé münsterlandské ohaře posuzovala paní Jana Šmídová, německé ohaře dlouhosrsté a velké münsterlandské ohaře hodnotila paní Ing. Lenka Fialová.

Nejlepším MMO se stal Baltazar Svatoborský revír – V1, CAC, VSV, BOB pana Jana Císaře, tituly V1, CAC, VSV BOS si odnesla Jenny Ulja-Morava pana Aloise Kotulana. Mezi mladými zvítězila Gara z Florianova dvora – V1, CAJC – pana Ing. Jaroslava Hlaváčka.

U velkých münsterlandských ohařů si jediný udělený titul odnesl Bucky z Brumovského údolí paní MVDr. Martiny Šťovíčkové – V1, CAC, VSV, BOB.

Nejkrásnějším DO a zároveň nejkrásnějším psem výstavy byl zvolen Janko z Budišovské doliny pana Jana Poláška – V1, CAC, VSV, BOB, BIS a za nejlepší fenu DO byla označena Lena z Budišovské doliny paní Silvie Rolincové – V1, CAC, VSV, BOS.

Všem srdečně gratulujeme!

Katalog se známkami naleznete ZDE.

 

 

53. Schorlemer Herbszuchtprüfung – Mezinárodní soutěž DO Německo

Ve dnech 30.9. – 3. 10. 2023 se v Německu konala 53. Schorlemer Herbszuchtprüfung – Mezinárodní soutěž DO, které se mohou zúčastnit pouze psi splňující poměrně přísné požadavky (kvalitní exteriér, zdravotní testy a výkon včetně prokázání ostrosti a hlasitosti a slídění za živou kachnou).

Českou republiku vyrazily na tuto soutěž reprezentovat fena Life z Budišovské doliny s vůdkyní Lucií Doležalovou. V silné konkurenci 36 nejlepších psů z dalších 6 zemí se umístily na 7. místě se 187 body, ostrostí a hlasitostí na viděnou. Na výstavě, která je součástí této soutěže, byla nejlepší mladou fenou s hodnocením sg/sg/sg. 

Přehled výsledků naleznete ZDE.

Srdečně gratulujeme!

 

Zkoušky z vodní práce Bušovice – výsledky

V sobotu 23. září proběhly v Bušovicích, OMS Rokycany, klubové zkoušky z vodní práce. Přihlášeno bylo 10 psů, předvedeno 9 – tři malí münsterlandští ohaři, dva MOK a po jednom ze zástupců plemen NDO, EB, NKO a VOK. Funkce rozhodčích se ujali pánové Karel Petrmichl, Petr Buba, Jaroslav Šíma a Petr Matuška. Pět psů obstálo v první ceně, tři ve druhé a jeden neobstál.

Plný počet bodů a první místo získala fena NDO Fanny Berrmont, kterou předvedla Hana Bártová. Druhé místo obsadil pes MMO Cesar z Varů Karlových – I. cena, 94 bodů, vůdce Michal Mašát. Třetí byla fena MMO Akira z Klabavského revíru – I. cena, 92 bodů, vůdkyně JUDr. Petra Weiglová.

Všem srdečně gratulujeme!

Celkové výsledky naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Klubové podzimní zkoušky CACT – výsledky

V sobotu 23. září uspořádal KDO ve spolupráci s OMS Vyškov, HS Královopolské Vážany v honitbách Sivice – Pozořice a Viničné Šumice – Kovalovice Klubové podzimní zkoušky CACT. Přihlášeno bylo šest psů, dostavilo se pět – dva malí münsterlandští ohaři, dva velcí münsterlandští ohaři a jeden německý ohař dlouhosrstý. Předváděnou práci posuzovala dvojice rozhodčích paní Mgr. Stanislava Kachlíková a pan Josef Toman. Tři psi ukončili zkoušky v první ceně, jeden ve druhé a jeden odstoupil.

Opravdu krásnou práci převedl a zcela zaslouženě se vítězem stal pes MMO Cvik od Smilovského rybníka. Se svým vůdcem Václavem Kučerou si odnesli hodnocení I. cena, 295 bodů a titul CACT. 

Na druhém místě skončil pes VMO Brim Honor Girmi, vůdkyně Kateřina Svobodová – I. cena, 295 bodů, CACT a třetí příčku obsadila fena MMO Florka z Florianova dvora, vůdce Josef Buchal – I. cena, 292 bodů.

Všem srdečně gratulujeme!

Celkové výsledky naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Výsledky MVZ DO CACIT a MVZ CACIT DO, VMO, MMO 2023

O víkendu 15. – 17. září 2023 se konaly Mezinárodní všestranné zkoušky DO – CACIT a Klubová soutěž MVZ CACIT – DO, VMO, MMO, ostatní plemena.

Na MVZ DO bylo předvedeno 12 psů, z nichž dva dokončili zkoušky v první ceně, dva psi skončili v ceně druhé, pět psů ve třetí a tři neobstáli. Vítězem se stal pes DO Ares vom Franzensberg, vůdce Thomas Dahlmann – I. cena, 483 bodů. Na druhém místě byl Gary z Horákova dvora, vůdce Jiří Drahokoupil –  I. cena, 467 bodů. Třetí místo obsadil Bak z Lesa Ouliště, vůdce Václav Hejna – II. cena, 480 bodů.

Na Klubové soutěži MVZ CACIT bylo předvedeno 13 psů – 4 MOK, 3 MMO, 2 VMO, 2 DO, 1 SHO a 1 KO, z nichž sedm psů neobstálo, 4 skončili ve třetí ceně, jeden ve druhé a jeden v první ceně. Vítězem se stal pes MOK Anakin Cabama Crazy Hunter, vůdce Jakub Vocloň – 455 bodů, I. cena. I na druhém místě byl MOK, tentokráte fena Born For Evastreko, vůdkyně Eva Nováková – 450 bodů, II. cena. Nejlepším z plemen KDO byl na třetím místě pes MMO Aron Bílý revír, vůdce Zdeněk Chyba – 450 bodů, III. cena.

Všem srdečně gratulujeme!

Celkové výsledky naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Čeští DO na rakouských zkouškách chovnosti

Český klub reprezentovala na rakouských zkouškách chovnosti – Feld & Wasserprüfung fena DO Life z Budišovské doliny, která na F&W (polní a vodní práce) obsadila 3. místo, 296 bodů (+ hlasitost na viděnou).

Z celkového počtu 26 psů dokončilo oba testy 21 psů, 2 psi nedokončili žádný z testů a ostatní pouze jednu část. Tyto zkoušky obsahují veškeré polní i vodní disciplíny, které známe z České republiky, ale také disciplíny jako je šoulačka, slídění za živou kachnou a nebo chování psa při vodních disciplínách a odolnost psa proti střelbě přes něj do vody.

Life nebyla jediným zástupcem české krve. Jako další se velice úspěšně představili potomci Chuligána z Budišovské doliny – pes Arthur vom Kammerhof (2. místo, 299 bodů, 4H ustalování zvěře), fena Amy vom Kammerhof (7. místo, 288 bodů) a pes Alpha vom Kammerhof (14. místo, 266 bodů), dále Lando z Budišovské doliny (9. místo, 284 bodů + nejlepší práce na vodě – jako jediný ze zúčastněných psů plný počet bodů), Quidi z Ka-mir Bohemia (12. místo, 277 bodů) a Questa z Ka-mir Bohemia – 274 bodů.

Zkoušky provázela perfektní uvolněná atmosféra, ale také velmi vysoké teploty, které byly pro dlouhány náročné. Terény byly plné drobné zvěře pernaté i srstnaté a všichni psi mohli ukázat své kvality jak po stránce vrozených vlastností tak i výcviku.

Všem moc gratulujeme k super výkonu a Dlouhosrstým zdar!

Lucie Doležalová

Blahopřání

V těchto krásných dnech oslavuje MVDr. Miroslav Kalich svoje 70. narozeniny.

Je dlouholetým členem výboru KDO ve funkci výcvikáře a poradce chovu německých dlouhosrstých ohařů. Z jeho chovatelské stanice z Ka-Mir Bohemia pochází mnoho špičkových reprezentantů, jak po exteriérové, tak výkonostní stránce. Je velice žádaným a respektovaným mezinárodním rozhodčím výkonu i exteriéru všech plemen ohařů a jezevčíků. V osobním životě je hlavou nádherné rodiny a pracovně stále vykonává tzv. smíšenou veterinární praxi s těžištěm činnosti u velkých zvířat, což je stále vzácnější druh veterináře.

Do dalších aktivně prožitých let přejí vše nejlepší přátelé z KDO.

Klubové Podzimní zkoušky Štěkeň

V sobotu 26. srpna 2023 uspořádal náš klub a OMS Strakonice Klubové Podzimní zkoušky, na které bylo přihlášeno 12 psů. Vůdkyně a vůdci zde předvedli 6 MMO, 2 DO, 1 VMO a dále 2 MOK a 1 NKO. Pět psů dokončilo zkoušky v I. ceně, jeden ve II. ceně, tři v ceně III., dva neuspěli a jeden vůdce odstoupil.

Vítězem zkoušek se stal pes malý münsterlandský ohař Alan ze Slaměného údolí, jehož vůdcem byl Lukáš Širer. Získali I. cenu a 289 bodů. V těsném závěsu se v I. ceně s 288 body umístila na druhém místě fena MMO Akira z Klabavského revíru, kterou vedla JUDr. Petra Weiglová. Třetí místo obsadila fena NKO Bona z Leisnerova dvora s vůdcem Václavem Slaninou (I. cena, 273 bodů).

Všem srdečně gratulujeme!

Celkové výsledky naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Memoriál Vladimíra Lišky – LZ +BZ

O víkendu 19. – 20. srpna se v Bušovicích konal 2. ročník Memoriálu Vladimíra Lišky – Lesní a Barvářské zkoušky. Na LZ bylo předvedeno osm psů (2 DO, 2 MMO, 1 VMO a 3 NKO), z nichž tři obstáli v I. ceně, tři ve II. ceně a dva neobstáli. Na BZ startovalo šest psů (1 DO, 1 VMO a 4 NKO) a všichni obstáli – tři v I. ceně, jeden ve II. ceně a dva ve III. ceně.

Vítězem memoriálu se stal pes německý ohař dlouhosrstý Jim z Dorytky, který s vůdcem Martinem Skamene získal na Lesních zkouškách I. cenu a 233 bodů a na Barvářských zkouškách I. cenu a 102 bodů. Druhé místo obsadil NKO Cracken Nord Bohemia Sheram s vůdkyní Evou Kudláčkovou (LZ – I. cena, 220 bodů a BZ – I. cena, 94 bodů). Na třetím místě se umístil pes velký münsterlandský ohař Adam od Hracholuské přehrady, kterého vedl Radek Tomášek (LZ – II. cena, 213 bodů, BZ – III. cena, 72 bodů).

Všem srdečně gratulujeme!

Výsledky MVL najdete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu. 

Další informace včetně mnoha krásných fotografií na Facebookové stránce 2. Memoriál Vladimíra Lišky.

Prodloužení uzávěrky přihlášek na MVZ

Stále je možné se hlásit na CACIT Klubovou soutěž – Mezinárodní všestranné zkoušky a Mezinárodní všestranné zkoušky DO. Jsou ještě volná místa.

Přihlášky posílejte na adresu výcvikáře KDO: Jaroslav Šíma, V Rybníčkách 595, 342 01 Sušice, tel.: +420 605 127 664, e-mail: sima.kdo@seznam.cz

Bližší informace, přihlášky a propozice naleznete v sekci Klubové zkoušky z výkonu.

Memoriál Karla Kiewega – výsledky

Ve dnech 16. – 17. července 2023 se konal 10. ročník Memoriálu Karla Kiewega – Lesní zkoušky a Zkoušky z vodní práce. Celkově bylo předvedeno 11 psů, z nichž 10 se účastnilo LZ i VP, jeden pouze VP. Plemena KDO tvořila polovinu startovního pole memoriálu (2 DO, 2 VMO a 1 MMO). Lesní zkoušky dokončili v první ceně dva psi, ve druhé čtyři, ve třetí jeden a tři psi neobstáli. Na zkouškách z vodní práce obstáli všichni – 6 psů v první ceně a 5 ve druhé. 

Nejlepší z našich plemen byl a celkově na třetím místě MKK se umístil pes DO Bak z Lesa Ouliště s vůdcem Václavem Hejnou – LZ II. cena, 216 bodů a VP I. cena, 100 bodů.

Všem účastníkům gratulujeme!

Celkové výsledky MKK, souhrn výsledků LZ i VP stejně jako tabulky jednotlivých psů z LZ i VP a odkaz na fotogalerii naleznete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu.

Memoriál Karla Kiewega – pozvánka

Klub dlouhosrstých ohařů zve srdečně své příznivce na Memoriál Karla Kiewega, který se bude konat  15. – 16. července (lesní zkoušky a zkoušky z vodní práce) v jihočeských Libějovicich! Můžeme se těšit jako vždy na perfektní organizaci a zázemí memoriálu.

Přijímáme i ostatní plemena ohařů. 

Informace a přihlášky v sekci Klubové zkoušky z výkonu 2023 

Klubové ZV (CACT) a VP Bažantnice Černiš

Ve dnech 24. a 25. 6. 2023 uspořádali OMS České Budějovice a KDO v Bažantnici Černiš Klubové zkoušky vloh (CACT) a Zkoušky z vodní práce. Po oba dny posuzovali zkušení rozhodčí – Michal Klasna, Jaroslav Šíma, Petr Matuška, Lucie Viturková a Jan Šlouf.

Na ZV bylo předvedeno 10 psů, z nichž polovinu tvořili malí münsterlandští ohaři. Dále se zúčastnili 2 MOK a po jednom NKO, POI a GS. V první ceně obstálo 7 psů, jeden v ceně druhé a zbylí dva ve třetí. Nejlepším MMO se s 225 body a titulem CACT stal pes Bragi Kim z Otěšína, kterého vedl pan Lubor Mrázek. Titul Res. CACT si odnesla fena ze stejné chovatelské stanice – Caira Kim z Otěšína (221 bodů) s vůdcem panem Jaroslavem Šímou.

Na VP bylo předvedeno 6 psů – pět MMO a jeden POI. Tři obstáli v první ceně, dva ve druhé a jeden ve třetí. Vítězem se s plným počtem bodů stal MMO Akim od Švancmberských dubů, jehož vůdcem byl pan Zbyněk Pileček.

Více informací najdete v sekci Výsledky klubových zkoušek z výkonu